Babeszjoza – czy od tejże przypadłości nasz czworonóg może prawdopodobnie zdechnąć?

Babeszjoza u psiaka – znaki i także okoliczności niedyspozycji, w jaki sposób działać?

Babeszjoza stanowi zwłaszcza będącą u psów dolegliwością odkleszczową. Gdy zatem zdarza nam się wyprowadzać swego pupila na spacer do parku albo lasu, powinniśmy rozumieć w jaki sposób wykryć jej przejawy. Wcześnie rozpoznana babeszjoza jest realna do całościowego uzdrowienia. Niestety nie leczona potrafi doprowadzić natomiast do śmierci zwierzęcia.

Przyczyny i dodatkowo syndromy choroby

Babeszjoza zagraża psiakom w każdym wieku, jednak wysoce podatne są czworonogi niedojrzałe, które posiadają poniżej 8-go miesiąca życia. Podniesione ryzyko zarażenia się obowiązuje też psów odmian: greyhound oraz pitbull. Choroba owa zwana jest również piroplazmozą i dodatkowo grozi własnym czworonogim psom nie tylko podczas lata. Jeżeli temperatura na zewnątrz przekracza 5 stopni Celsjusza, czworonóg może prawdopodobnie zainfekować się babeszjozą. Powszechnie jednak do zarażeń dochodzi wiosną tudzież wczesną jesienią. Jeżeli kleszcz będący nosicielem choroby ugryzie czworonoga oraz przetrwa w nim dłużej niżeli dobę, infekcja pozostaje przeniesiona do psiego krwioobiegu, gdzie zaczyna się krzewić. W trakcie trwania tego mechanizmu nagminnie dochodzi do groźnych stanów zapalnych ważnych organów. Zachodzi to z walki systemu immunologicznego z pierwotniakiem powodującym babeszjozę, i z straty czerwonych krwinek. Wczesne symptomy infekcji pojawić się mogą dopiero po blisko 20-stu dniach. Są nimi: osowiałość, apatia, brak apetytu, zmiana zabarwienia moczu z żółtego na czerwony. Dodatkowymi obrazami nie leczonej infekcji potrafią stanowić takie problemy jak: zwiększenie śledziony, temperatura, żółtaczka, bladość błon śluzowych. Jeżeli jeszcze dotrze do utrudnień, możemy mieć do czynienia z: zaburzeniami oddychania, zakłóceniami neurologicznymi, zapaleniem trzustki, nieskutecznością nerek, obrzękiem kończyn, a finalnie, niestety ze śmiercią psa.
sklep zoologiczny oferta na psie legowiska sprawdź https://www.krakvet.pl/wygodne-legowiska-dla-psa-c-134.html

Diagnoza

Najlepiej znaleźć babeszjozę poprzez dokonanie badania krwi. Jeżeli w rozmazie krwii odnajdują się pasożyty odpowiadające za chorobę, możemy posiadać pewność co do wykrycia. W pewnych wypadkach pasożyty umieją nie być od razu widoczne i dodatkowo niezbędne jest pobranie większej ilości próbek krwi oraz zastosowanie kolejnych badań.

Babeszjoza u psiaka: w jaki sposób łagodzić?

Niestety leczenie babeszjozy nie jest takie łatwe. Niestety nie występuje bowiem jedyny lek, który z łatwością pokonałby ową chorobę. Usuwanie babeszjozy składa się z podawania antybiotyków, medykamentów przeciwko pierwotniakom, plus sterydów. Nadarza się jeszcze, iż w efekcie utraty czerwonych krwinek konieczna jest transfuzja krwi. Leczenie trwa od kilku dni do nawet kilku tygodni. Najstosowniejsze wskazywania są wówczas, kiedy przypadłość pozostanie zdiagnozowana jeszcze dopóty zajdzie do poważnego ubytku czerwonych krwinek.