Świnka morska – jak o nią dbać?

Świnka morska, a inaczej kawia domowa, jest lubianym pupilem. Przez swoje nieduże wymiary jest dobrą alternatywą dla tych z nas, dla których nierealne jest trzymanie psa lub kota. Świnka morska nie posiada wygórowanych wymagań, jeśli chodzi o jedzenia – jest zwierzęciem roślinożernym, głównie sianem. Dietę świnki morskiej można urozmaicać warzywami i owocami, takimi jak pietruszka, marchew oraz mniszek lekarski. Trzeba zagwarantować śwince ciągły dostęp do wody, jak również klatkę dla świnki morskiej z podłożem oraz odpowiednimi akcesoriami.

Mieszkanie dla świnki morskiej.

Dla świnki morskiej możemy zakupić zwykłą klatkę dla gryzoni, którą znajdziemy bezproblemowo w większości sklepów zoologicznych albo online. Klatka dla świnki morskiej nie musi być wysoka, gdyż świnki morskie nie lubią się wspinać. Dlatego istotna jest wielkość dna klatki. Spód klatki może być plastikowy, a pręty metalowe. Najmniejszym rozmiarem klatki jest 80x50x40cm, możemy wybrać klatkę większą, w szczególności gdy zamierzamy hodować w niej więcej zwierząt.Istotnym jest, by pręty w klatce nie były rozstawione zbyt szeroko, ponieważ grozi to utknięciem świnki morskiej pomiędzy nimi. Klatkę dla świnki morskiej poleca się wyłożyć ściółką i\oraz dokupić odpowiednie wyposażenie – domek dla świnki morskiej, poidełko i miskę.

Ściółka w klatce dla świnki morskiej.

Najczęściej ściółką klatki dla gryzoni są trociny lub granulat. Trociny są niedrogie i świetnie nadają się do wyłożenia klatki. Minusem trocin jest fakt, że pylą i wysypują się poza klatkę. Inną możliwością jest granulat, który wykazuje się wysoką chłonnością, jednak jest znacznie twardszy w porównaniu do trocin. Oprócz tego istnieją maty dla gryzoni, dzięki którym łatwo zadbać o czystość w klatce, natomiast ich minusem jest brak możliwości kopania w ściółce, co świnki morskie lubią.

Wyposażenie domku dla świnki morskiej.

Aby uprzyjemnić mieszkanie naszej świnki morskiej warto umieścić w niej potrzebne akcesoria, z których najważniejszy jest domek dla świnki morskiej. Dzięki temu świnka morska będzie czuć się bezpiecznie, ponieważ będzie miała kryjówkę, w której będzie mogła udać się aby odpocząć lub uspokoić się, gdy na początku przeniesiemy ją do nowego miejsca.

https://www.krakvet.pl/chy_m_Koty-29960.html karma dla kota